а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камион

мн. камиони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1146
Bид моторно возило за превоз на поголем товар.
Англиски: truck Албански: kamion
Употреба: Транспорт
Примери:
По патот се враќаат камиони, растоварени и брзи.
Изведенки
1. камионче ср.
мн. камиончиња
дем.
2. камионски прид.
камионскиот
Пример: Камионски превоз.