а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камионетка

мн. камионетки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25220
Помал товарен автомобил; мал камион.
Англиски: transporter
Употреба: Транспорт
Примери:
Селаните со тресок го ставаат сандакот во камионетката.