а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камин

мн. камини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10009
Полуотворена, ѕидана печка за греење на простории со огнот што гори во огништето.
Англиски: fireplace
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во каминот запламтува и затреперува огне.