а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камила

мн. камили
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6374
Пустинско животно, копитар со една или две грпки што служи за јавање и за пренос на товар.
Латински: Camelus Англиски: camel
Употреба: Зоологија
Примери:
Низ пустината врвеше караван со камили.
Изрази
Едногрба камила - камила со една грпка.
Двогрба камила - камила со две грпки.
Едно мисли камилата, друго мисли камиларот - секој со својата мисла, секој со своите грижи.
Изведенки
1. камилче ср.
мн. камилчиња
дем.
2. камилски прид.
камилска
Пример: камилско влакно