а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каменоделец

мн. каменоделци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18515
Занаетчија што се занимава со обработка на камен.
Англиски: stonemason
Примери:
Барал од своите каменоделци да брзаат со делкањето на воденичките камења.
Изведенки
1. каменоделечки прид.
каменоделечкиот
2. каменоделски прид.
каменоделскиот
Пример: каменоделски алат