а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кама

мн. ками
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6260
Краток нож со сечила од двете страни, бодеж; воопшто краток остар нож.
Англиски: dagger
Примери:
Надена на коланот по два пиштола и по една кама.
Изведенки
камичка ж.
мн. камички
дем.