а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камата

мн. камати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6265
1. Добивка што се прима за позајмени или вложени пари.
Англиски: interest Албански: interes, kamatë
Употреба: Економија
Примери:
Парите ќе ги врати во најскоро време со голема камата.
2. корист, добивка
Англиски: profit Албански: fitim
Употреба: Економија , Преносно значење
Изведенки
каматичка ср.
мн. каматички
дем.