а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калциум

(едн.) калциумот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25358
Хемиски елемент, сребренобел метал, распространет во многу соединенија во природата и неопходен за развој на сите живи суштества; симбол Са.
Латински: Calcium (Ca) Англиски: calcium Албански: kalcium
Употреба: Хемија
Примери:
Недостатокот на калциум кај човекот предизвикува рахитис.