а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калциумов

калциумовиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 38524
Што се однесува на калциум, што содржи калциум.
Англиски: calcium
Употреба: Хемија
Примери:
калциумов фосфат, калциумова сол