а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калфа

мн. калфи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17899
Помошник на трговец или занаетчија што го има поминато чирачкиот стаж и што има положено калфински испит.
Англиски: apprentice Албански: kallfë, punëtorë fillestar
Употреба: Економија
Примери:
кројачки калфа
трговски калфи
Изведенки
1. калфиче ср.
мн. калфичиња
хип.
2. калфински прид.
калфинскиот
Пример: калфински испит