а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калуѓер

мн. калуѓери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3929
Лице што припаѓа на црковен ред и живее во манастир; тој што се замонашил.
Англиски: monk
Употреба: Црковен термин
Примери:
Вие знаете дека во манастирот има еден калуѓер.
Изрази
Сложни калуѓери и во петок мрсат.
Изведенки
1. калуѓерче ср.
мн. калуѓерчиња
дем.
2. калуѓерски прид.
калуѓерскиот
3. калуѓерство ср.