а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калуѓери

калуѓерат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Воведува во калуѓерски ред.
Албански: hyn në rendin murg
Употреба: Црковен термин
2. (се калуѓери) Се замонашува.
Албански: murgohesh
Употреба: Црковен термин
Изведенки
калуѓерење ср.
глаг. им.