а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калуѓерица

мн. калуѓерици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29425
1. калуѓерка
Англиски: nun Албански: murgeshë
Употреба: Црковен термин
2. калуѓерка
Англиски: tadpole Албански: fulterëz
Употреба: Зоологија
Примери:
Околу стапалата им се отвораа кругови од ситни рипчиња и калуѓерици.