а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калпак

мн. калпаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9949
1. Bид свечена капа од крзно, опшиена со чоја, свила или кадифе и украсена со перја или златни синџири (како дел од униформа или народна носија).
Англиски: hat Турски: kalpak Албански: kallpak
Употреба: Историја
Примери:
На црниот калпак му се вие висок пердув.
2. Капа од крзно.
Англиски: fur cap Албански: kapelë lëkure
Примери:
Се чини дека забратките и шамиите се помногубројни од качкетите и калпаците.
Изведенки
1. калпаче ср.
мн. калпачиња
дем.
2. калпачиште ср.
мн. калпачишта
аугм.