а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калоша

мн. калоши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44447
(обично во мн.) Bид гумена обувка за заштита на чевлите од влага и кал.
Англиски: galosh Француски: galoche