а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калофер

мн. калофери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32020
Мирисливо, украсно растение што се употребува во медицината и како зачин.
Латински: Balsamita vulgaris Англиски: Costmary Албански: lloj bime balsami
Употреба: Ботаника