а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калоричен

калоричниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на калорија, што се изразува во калории.
Примери:
калоричен појадок
2. Што содржи големо количество калории.
Примери:
калорична храна