а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кала

мн. кали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17182
Украсно собно растение со бели цветови во вид на инка.
Латински: Calla aethiopica Англиски: Calla lily Албански: kalla, lloj lule
Употреба: Ботаника