а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калабалак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32191
1. Мноштво народ собран на едно место.
Англиски: crowd Турски: kalabalık Албански: kallaballëk, grumbull
Употреба: Разговорно
Примери:
Пред влезот беше калабалак.
2. Многумина во семејството.
Англиски: large family Албански: kallaballëk, familje e madhe
Употреба: Разговорно
Примери:
Не сме калабалак, ќе ја поминеме некако зимата.