а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кактус

мн. кактуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16257
Многугодишно пустинско растение (кај нас се одгледува како собно цвеќе), со дебело и сочно стебло, обрастено со боцка наместо лисје.
Англиски: cactus Албански: kaktus
Употреба: Ботаника
Примери:
На прозорецот cтоеја неколку саксии со кактуси.
Изведенки
кактусче ср.
мн. кактусчиња
дем.