а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

какофонија

(едн.) какофонијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20464
1. Повеќе тонови заедно што звучат неусогласено.
Англиски: cacophony Албански: kakofoni
Употреба: Музика и танц
2. Неусогласеност, збрканост, хаотичност (на гласови, зборови, миcли, идеи); лошо сложување на повеќе нешта.
Англиски: chaos Албански: kaos
Употреба: Разговорно