а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

какол

(едн.) каколот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26418
Растение со сино-црвеникави цветови и отровно семе што расте по ливади и ниви.
Латински: Agrostemma githago Англиски: corn cockle Српски: кукољ Албански: egjër, kipçë
Употреба: Ботаника
Примери:
Селанките ја чистеа пченицата од каколот.
Изрази
(посл.) Во секоја пченица (жито) има и какол.