а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каиш

мн. каиши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13161
ремен, колан
Англиски: belt Турски: kayış
Примери:
Личен е тој, со сина чоја облечен, и скорни и каиш преку половината.