а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каил

Вид збор: Придавка
Ранг: 20283
Согласен, склон, расположен за нешто.
Англиски: inclined Турски: kail
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Не си каил да ѝ кажеш.