а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казмат

мн. казмати
Вид збор: Именка, машки род
Покриен простор како заштита против артилериски оган.
Англиски: casemate Француски: casematte
Употреба: Воен термин
Примери:
Од државата тие направија казмат и сталинистички гулаг.