а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каздиса

каздисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Налути некого.
Англиски: anger Турски: kızmak Албански: këzdis, hidhëron
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие зборови го каздисаа.
2. (се каздиса) се налути
Англиски: anger Турски: kızmak Албански: këzdiset, hidhërohet
Изведенки
1. каздисува несв.
каздисуваат
2. каздисување ср.
глаг. им.