а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казанџија

мн. казанџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20993
Занаетчија што изработува казани, бакарни садови и други предмети од бакар.
Англиски: tinkerer, coppersmith Турски: kazancı
Изведенки
1. казанџиче ср.
мн. казанџичиња
хип.
2. казанџиски прид.
казанџискиот
Пример: казанџиски дуќан, казанџиски занает, казанџиски производи