а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кае

(се) каам, каат; кај, кајте; каев, каеја; каел; каен; каејќи; кајав, кајаа; кајал; кајан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 6946
Жали поради нешто што го направил или што можел да го направи; жали поради некоја постапка.
Англиски: feel sorry
Примери:
Веќе се каеше што се јави дома.
Се каеше што не седна поблиску до неа.
Изведенки
каење ср.
глаг. им.