а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

када

мн. кади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6355
1. Поголем, обично емајлиран, сад за капење.
Англиски: tub Албански: vaskë
Примери:
Влезе под тушот во кадата.
2. бочва
Англиски: vat Албански: kacë, fuçi
Употреба: Дијалектен збор
3. (едн.) жалфија
Англиски: sage Албански: sherbelë
Употреба: Ботаника