а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кавалерија

мн. кавалерии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36197
Коњички род во војска.
Англиски: cavalry
Употреба: Архаизам , Воен термин
Изведенки
кавалериски прид.
кавалерискиот
Пример: кавалериска дивизија