а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабули

кабулат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23205
Сака, прифаќа, се согласува, дава дозвола за нешто.
Англиски: accept Турски: kabul etmek
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе се вратиме, ако кабулиш.
Колку срце ви кабули, толку дајте!