а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабаница

мн. кабаници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26412
1. Долга наметка, обично со ќулавка, што се носи над облеката, за заштита од дожд и студ.
Англиски: raincoat Албански: mallotë
Примери:
Тие имаат добри кабаници и ќулавки од материјал што не пропушта.
Конзулот ја наметна својата службена кабаница.
2. вид пита
Англиски: pie Албански: lloj pite
Употреба: Гастрономија