а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иљач

мн. иљачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13328
лек
Англиски: medicine, remedy Турски: ilaç
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Ќе му треба појак иљач ако сака побрзо да оздрави.