а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ихтиолог

мн. ихтиолози
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со ихтиологија.
Примери:
Ихтиолозите велат дека на езерото може да му се помогне со вештачки мрестилишта и со порибување.
Изведенки
ихтиолошки прид.
ихтиолошкиот
Пример: ихтиолошки истражувања