а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

итрец

мн. итреци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14110
Тој што е итар.
Англиски: wise guy
Примери:
Не можеш да го излажеш, тој е вистински итрец.
Изведенки
1. итрица ж.
мн. итрици
2. итречки прид.
итречкиот
Пример: итречки поглед