а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

итер

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32578
Ароматична билка, сардела што се користи како зачин, се става во слатко за да го подобри мирисот.
Латински: Pelargonium odoratissimum Англиски: geranium