а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исшие

исшијат; исшиј, исшијте; исшив, исшија; исшил; (ќе) исшиев, (ќе) исшиеја; (ќе) исшиел; исшиен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Сошие повеќе нешта.
Англиски: sew Албански: qep shumë
Примери:
За еден час ги исши фустанчињата за девојчињата.
2. Опшие нешто по рабовите.
Англиски: sew Албански: qep cepet
Примери:
Ја исши шамијата со златен конец.
Изведенки
исшива несв.
исшиваат