а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исчезне

исчезнат; исчезни, исчезнете; исчезнав, исчезнаа; исчезнал; исчезнат; исчезнев, исчезнеа; исчезнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1128
Се загуби без трага, го снема.
Англиски: disappear Албански: zhduk
Примери:
Сјајот од нејзините очи одамна исчезна.
Исчезнале некои важни документи.
Таа замина и засекогаш исчезна од неговиот живот.
Изведенки
1. исчезнува несв.
исчезнуваат
2. исчезнување ср.
глаг. им.