а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцелител

мн. исцелители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15960
Тој што има моќ да исцелува, да лекува со методи различни од методите на медицината.
Англиски: healer
Употреба: Медицина
Примери:
Најпознатиот македонски исцелител Иван, кој потекнува од Куманово, неодамна даде свои прогнози за она што и како ќе им се случува на одредени македонски музички имиња.
Изведенки
1. исцелителка ж.
мн. исцелителки
2. исцелителски прид.
исцелителскиот
Пример: исцелителска моќ