а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцелива

исцеливаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Целива некого, нешто повеќепати, целива повеќе нешта, повеќемина.
Англиски: kiss Албански: puth
Употреба: Дијалектен збор
2. (се исцелива) Се избакне еден со друг.
Англиски: kiss Албански: puthem
Примери:
Сваќите се исцеливаа.