а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцеди

исцедат; исцедил; исцеден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5523
1. Извади течност од нешто со стискање и гмечење.
Англиски: squeeze out Албански: shtrydh
Примери:
Го исцеди портокалот.
Го исцеди сунѓерот.
2. Измачи некого, направи да биде слаб, без сила.
Англиски: squeeze out Албански: shtrydh
Употреба: Преносно значење
3. Лиши некого од материјални средства, крајно осиромаши.
Англиски: squeeze out Албански: shtrydh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Болеста сосема го исцеди.
Изведенки
1. исцедува несв.
исцедуваат
2. исцедување ср.
глаг. им.