а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исцвета

исцветаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со цветање.
Англиски: blossom
Примери:
Овошките исцветаа и заврзаа плод.