а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исхрани

исхранат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24335
1. Снабди, обезбеди храна за некого.
Англиски: feed Албански: ushqej, furnizoj
Примери:
Таа сама ги исхрани и ги израсна двете деца.
2. (се исхрани) Обезбеди храна за себеси.
Англиски: feed Албански: ushqehem, furnizohem
Примери:
Во наредните години таа ќе биде принудена сама да се исхрани.
Изведенки
1. исхранува несв.
(се) исхрануваат
2. исхранување ср.
глаг. им.