а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исход

мн. исходи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7921
1. Резултат, последица од нешто.
Англиски: outcome Албански: rezultat
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Позитивниот исход е резултат на добро планирање и доследно спроведување на планот.
Исходот на дискусијата сѐ уште е неизвесен.
2. егзодус, бегство
Англиски: exodus
Употреба: Архаизам
Примери:
Исходот на Израилците од Египет.