а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исходиште

мн. исходишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22079
Појдовна точка, место или состојба од каде што се поаѓа.
Англиски: starting point
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Анализата може да се започне од неколку исходишта.