а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исфрка

исфркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Фркне, удри (со прачка и сл.) повеќепати.
Англиски: whip Албански: godas me shufër
2. За коњ - испушти гласно воздух низ ноздрите.