а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

историчност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27418
Историска актуелност на личности и случувања.
Англиски: historicity
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Повеќето од нив го имаа чувството на државност и историчност.