а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

историчар

мн. историчари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3988
Тој што се занимава со историја, историограф.
Англиски: historian
Примери:
Историчарите не се едногласни во врска со настаните од тој период.
Изведенки
историчарка ж.
мн. историчарки