а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

историограф

мн. историографи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56587
Тој што се занимава со историографија.
Англиски: historian
Примери:
Kонформизмот ги јаде македонските историографи.
Изведенки
историографски прид.
историографскиот