а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истопори

(се) истопорат; истопорил; истопорен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11889
Се надуе, се направи важен пред некого.
Англиски: puff up
Примери:
Се истопори пред соседите.
Изведенки
истопорува несв.
(се) истопоруваат